Média

Starostové se sešli. Řešili silnice, zdravotnictví i nové služby

13.12.2023 16:43

Zdravotnictví, doprava, údržba silnic, kriminalita v regionu nebo novinky, které by veřejnosti měly usnadnit vyřizování úředních záležitostí. To byla hlavní témata společného setkání starostů obcí z Novoborska a Českolipska. Připravilo ho město Nový Bor ve čtvrtek 7. prosince ve sklárně Lindava za účasti starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, náměstka hejtmana pro dopravu a veřejné zakázky Jana Svitáka, starostky České Lípy Jitky Volfové, představitelů českolipské nemocnice, krajského ředitelství Policie ČR a dalších hostů.

Mezi nimi byl Ladislav Vakula, který po pěti letech opustil pozici ředitele Územního odboru Česká Lípa HZS Libereckého kraje. Ředitelem byl od roku 2018, u hasičů však sloužil 31 let. Přítomní starostové s hejtmanem mu poděkovali za jeho dlouholetou službu (na úvodní fotografii mu děkují starosta Nového Boru Jaromír Dvořák a starostka České Lípy Jitka Volfová).

Zdravotnictví

Ve svém úvodním proslovu liberecký hejtman Martin Půta mimo jiné zdůraznil, že aktuální problémy kolem snížení lékařských přesčasů neovlivní zdravotnickou péči v kraji. „V posledních deseti letech kraj žádné ze svých nemocnic neplatil provozní náklady a ani tak činit nebude. Stejně jako nebude z krajského rozpočtu platit mzdy lékařského personálu, protože se nestaráme jen o zdravotnictví. Ostatně ani nemáme signály, že by byli lékaři u nás nespokojení. I nadále jsme však připraveni investovat do nemocnic. Jen do českolipské nemocnice bychom měli do roku 2030 investovat 40 milionů korun,“ uvedl Martin Půta.

Jeho slova potvrdil ekonomický ředitel Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě Petr Urban. „Aktuálně ze 120 lékařských úvazků dalo výpověď sedm z nich, a to spíše z morální podpory protestu. Se všemi jednáme,“ upřesnil s tím, že se českolipská nemocnice potýká spíše s nedostatkem ošetřovatelského personálu. Daleko větším problémem budou v roce 2024 rozdílné koeficienty úhrad, které upřednostňují velké, krajské a fakultní, nemocnice před menšími. „Pro naši nemocnici platí koeficient 0.75, pro velké nemocnice to je 1.05. To znamená, že velké nemocnice dostanou za stejný výkon více peněz, budou tak mít více prostředků na platy a personální politiku, čemuž menší nemocnice našeho typu budou konkurovat s velkými obtížemi,“ vysvětlil Petr Urban.

Českolipská nemocnice zaměstnává 962 lidí, na mzdové náklady vynakládá 59,3 %. V letošním roce například kompletně zrekonstruovala a zmodernizovala lůžkové oddělení rehabilitace za bezmála 17 milionu korun, pořídila na oddělení gynekologie nový ultrazvuk či nový hybridně zařízený inkubátor, nebo bodypletysmografické kabiny k měření dýchání pacientů.

Doprava a údržba komunikací

Velká část setkání byla věnovaná dopravě, opravě či údržbě komunikací. Liberecký kraj letos hospodaří s pětimiliardovým rozpočtem a z toho jde 1,061 miliardy, tedy každá pátá koruna, jen na zajištění veřejné dopravy (tzv. veřejné obslužnosti). A i když se krajskými autobusy přepraví téměř 12 milionů cestujících ročně, vybrané jízdné pokryje pouze 40 %. Z tohoto důvodu se všem obcím v kraji navýší příspěvek na obyvatele z 90 na 200 korun. „Od letošního září jsme spustili zmodernizovaný odbavovací systém adekvátní pro 21. století. Cestující mohou kupovat jízdenky prostřednictvím mobilní aplikace, v e-shopu, využívat lze Opuscard, časové kupony i bankovní kartu,“ uvedl příklady náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

V příštím roce kraj plánuje zrekonstruovat a opravit silnice a mosty za 1,2 miliardy korun. „Abychom ušetřili, soutěžili jsme řadu zakázek již letos na podzim. Prozatím se úspora pohybuje kolem 200 milionům korun,“ upřesnil Jan Sviták.

Do oprav a údržby více jak dvou tisíc kilometrů krajských silnic investovala 80 milionů korun za poslední dva roky také krajská společnost Silnice LK. Ta přitom byla ještě v roce 2020 ve ztrátě 16 milionů korun, letos si na účet připíše zisk 22,5 milionu korun.

Několinásobně se zvýšily krajské investice do rozvoje cyklodopravy, jen letos to bylo 28 milionů korun.

Kriminalita

Policie ČR v Libereckém kraji se dlouhodobě potýká s podstavem. Aktuálně v kraji chybí 217 policistů, v okrese Česká Lípa 28. „V letošním roce jsme ke konci listopadu obdrželi 406 žádostí o práci, přijali jsme však jen 63 nových policistů. Velká část z uchazečů nezvládne psychologické vyšetření,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Libor Špráchal.

Za prvních 9 měsíců letošního roku evidují policisté v celém okresu Česká Lípa 1232 případů trestné činnosti. Mezi ty nejčastější patří maření výkonu úředního rozhodnutí, vloupání, podvody nebo jízda pod vlivem omamných látek. Alarmující je nárůst kyberkriminality, která v Libereckém kraji meziročně vzrostla o téměř 65 %, v celé ČR pak o 94 %. „Apelujeme proto, aby veřejnost nereagovala na různé lživé prosby a nabídky, například vojáků, kteří se před vánočními svátky údajně vrací třeba z Afghánistánu. Stejně jako aby lidé u plateb upřednostňovali bezpečné mobilní aplikace, protože u připojení se na bankovní účet přes internetový prohlížeč se mohou podvodníci přes falešné odkazy velmi snadno dostat k údajům,“ zdůraznil Libor Špráchal.

Digitalizace stavebního řízení

Od července 2024 by měla vstoupit v platnost novela stavebního zákona, která přinese digitalizaci stavebního řízení. Jak ale upozornil tajemník Městského úřadu Nový Bor Josef Chýle, může se přechod na digitalizaci zkomplikovat. „Od února 2024 by sice mělo probíhat školení úředníků stavebních úřadů, ale příslušný software stále není reálně k dispozici a informační techniku začne ministerstvo pro místní rozvoj soutěžit až začátkem příštího roku s dodáním na úřady nejdříve v dubnu nebo květnu. Toto zpoždění pokládáme za alarmující,“ uvedl Josef Chýle s tím, že by zpoždění ovlivnilo nejen stavební plány veřejnosti, ale výrazně omezilo také činnost obcí a měst.

eDoklady

Začátkem listopadu 2023 schválila Poslanecká sněmovna rozsáhlou novelu o matrikách, správních poplatcích a zákona o ověřování. Pokud ji posvětí senát a podepíše prezident, připlatí si veřejnost od ledna 2024 například za vydání druhopisu matričního dokladu (nově 300 Kč), za změnu hanlivého a směšného příjmení (nově 200 Kč), vydání osvědčení církevního sňatku (nově 500 Kč). Zároveň se zahájí projekt eDoklady. „Zavádí možnost prokázat totožnost prostřednictvím mobilní aplikace. To ale bude dobrovolné, průkazy se budou i nadále vydávat v listinné podobě,“ uvedla vedoucí správního odboru Městského úřadu Česká Lípa Petra Dolečková a doplnila, že projekt bude na krajských úřadech, obcích s rozšířenou působností a jejich pobočkách Czech Point spuštěný od července 2024, na menších obcích a poštách pak od ledna 2025.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login