Média
S uprchlickou krizí vzrostla spotřeba zboží z liberecké potravinové banky (17. 4. 2022) - Zpravodajství ČTK, genus.cz, libereckadrbna.cz
Liberec 17. dubna (ČTK) - S uprchlickou krizí výrazně vzrostla spotřeba potravin a drogerie z Potravinové banky Libereckého kraje. Jenom za březen vydala 45 tun zboží, to je skoro stejně jako za celý rok 2015. Více než 80 procent potravin a drogistického zboží šlo ukrajinským uprchlíkům, řekl ČTK ředitel Josef Vlček. Uprchlická krize regály potravinové banky podle něj doslova vymetla, kdyby nebylo zásob dovážených z centrálního skladu v Praze a potravin darovaných z obchodů, neměli by tu týden před potravinovou sbírkou pro potřebné už téměř nic. "Takové množství potravin se nám za jediný měsíc ještě z banky nepodařilo vydistribuovat," doplnil Vlček. Potraviny vozí i do libereckého asistenčního centra pomoci Ukrajině nebo uprchlického centra města Liberce, které je dál rozděluje. Pro potraviny si ale do banky jezdí i z dalších měst a obcí, kde mají uprchlíky, pomáhají také se zásobováním soukromých ubytovacích zařízení. "Vedle toho ale máme 60 organizací, se kterými spolupracujeme, a které se také snažíme nezanedbávat, stále máme lidi v nouzi, maminky samoživitelky, seniory, lidi bez domova, kterým pomáháme," dodal Vlček.
Asistenční centrum (KACPU) je v Liberci v provozu od 1. března, od té doby tudy prošlo 10.400 ukrajinských uprchlíků, z toho bezmála pro 3000 zajišťoval kraj ubytování. Kapacity ubytování podle hejtmanova náměstka Jana Svitáka ( Starostové pro Liberecký kraj ) zatím jsou. V současné době má kraj k dispozici pro ubytování uprchlíků ještě přes tisíc volných míst a připravují se další. Až 500 uprchlíků by mohlo najít dočasný domov v bývalé budově Skolexportu v Liberci, budova ale potřebuje úpravy za více než 35 milionů korun. Řešení uprchlické krize už Liberecký kraj stálo kolem 40 milionů korun. Klíčovou část ale představuje přímá finanční pomoc. Už v březnu poslal kraj 25 milionů korun na účet charitativního fondu Podilska Hromada, který sídlí přímo v partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. "Peníze byly určeny na posílení kapacit tamních nemocnic a zdravotnictví," řekl hejtman Martin Půta ( Starostové pro Liberecký kraj ).
Liberecký kraj poslal státní správě ve Vinnycké oblasti 20 satelitních telefonů zhruba za půl milionu korun a také léky a další zdravotnický materiál zhruba za 4,6 milionu korun, část věnovaly nemocnice v kraji. Zastupitelé navíc uvolnili přes 300.000 korun z krizového fondu na pořízení elektrocentrály pro tamní nemocnici válečných veteránů. Na pomoc uprchlíkům zřídil také kraj u Komerční banky transparentní účet " Liberecký kraj Ukrajině" 777240222/0100, na kterém se zatím vybralo více než 324.000 korun. Peníze půjdou na pomoc uprchlíkům v kraji.
Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet více než zdvojnásobil, na konci března jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů 18.946, více než polovina Ukrajinců žila na Liberecku.
Leona Vacková kš