Média

Aleje nejsou hrozbou, upozorní na zatáčky lépe než dopravní značky, zjistil výzkum. EU podpořila desítky obnov alejí (21., 27. 5. 2021) - Hospodářské noviny, byznys.ihned.cz, asz.cz

21.05.2021 11:39

Albrechtická alej lemuje úzkou silnici z Albrechtic u Frýdlantu v Libereckém kraji. Vysoké, přes sto let staré javory jsou tak malebné, že se z nich stala jedna z hlavních turistických atrakcí této oblasti. Zároveň je to nejdelší alej v Libereckém kraji, stromořadí měří téměř čtyři kilometry. A nyní se dočkalo také revitalizace, ozdravení a úpravy, která má zajistit, že ozdoba Frýdlantského výběžku v Jizerských horách vydrží ještě mnoho let v co nejlepším stavu.

Projekt byl financovaný z EU, prostřednictvím Operačního fondu životní prostředí. Unie na něj poslala půldruhého milionu korun, téměř čtyři sta tisíc dodal kraj. Smyslem revitalizace bylo především, aby alej zůstala pro silniční provoz bezpečná a dál plnila estetickou funkci v místní krajině. “V aleji byly pokáceny nebezpečné či neperspektivní stromy, stávající stromy byly odborně ošetřeny a na vhodných místech byly aleje dosazeny mladými stromky. Celkem jsme nechali vysázet téměř sto nových stromů,“ přibližuje Jan Sviták, náměstek pro dopravu Krajského úřadu Libereckého kraje.

Z hlediska velikosti evropských projektů nepatří tento finančním rozsahem k těm významným. Nicméně poskytnutí dotace z EU bylo v tomto případě důležité hlavně k tomu, že se kraj vůbec do obnovy silniční aleje pustil. “Liberecký kraj realizuje běžnou údržbu alejí, což je však činnost nikdy nekončící a s takřka nekonečnými finančními nároky. Kraj by tuto revitalizaci bez dotace z EU v daném čase zřejmě nerealizoval,“ podotýká Sviták. Dodává, že aleje jsou z hlediska kraje neodmyslitelnou součástí krajiny.

“Kromě významné estetické funkce plní aleje také funkce ekologické. Z již zrealizovaných projektů máme také zkušenost, že některé aleje doslova vytváří neodmyslitelné pouto místních obyvatel s danou lokalitou a je potřeba je udržovat a pečovat o ně,“ upozorňuje Sviták.

I proto kraj s obnovou alejí nekončí, naopak plánuje další významné revitalizace, a to opět s podporou EU. V letošním roce chce zrealizovat práce na dalších deseti alejích v oblasti Novoborska a Turnovska. 
“Projekty v dalších lokalitách pak budou plánovány v návaznosti na harmonogramu a následném vyhlašování výzev zejména v rámci nového Operačního programu Životní prostředí. Tento program je aktuálně stále v procesu schvalování na úrovni Evropské komise,“ dodává Sviták.

Evropská unie podporuje desítky projektů obnov alejí nebo jejich kompletní nové výsadby. Jedním z mnoha příkladů je lipová alej v obci Hořátev u Nymburka, rekonstrukce lipové aleje k zámku Konopiště ve Středočeském kraji nebo Obnova historických alejí a rondelů v barokní zahradě v Miloticích v Jihomoravském kraji.

 Věhlasnou alej u Albrechtic navštívila i Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy neziskové organizace Arnika. “Je to krajinářský skvost a registrovaný významný krajinný prvek. Stromy tu rostou v poměrně extrémních podmínkách a plní funkci bariéry proti větrným poryvům. Považujeme zachování této aleje za správný krok,“ říká Klemensová.

Dodává, že aleje v krajině, a především podél silnic, nejsou pouze historické dědictví a estetický doplněk. Správně vysazované a udržované stromy podél silnic i ve městech jsou podle Klemensové zcela nenahraditelné pro zmírňování důsledků extrémních výkyvů počasí. Vozovky i krajinu chrání před horkem, silnými poryvy větru, sněhovými jazyky, snižují prašnost, během přívalových dešťů zadržují vodu a zpevňují zem. “V našich sídlech také významně zvyšují kvalitu bydlení a v neposlední řadě mají krajinotvornou funkci,“ připomíná Klemensová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login