25.06.2019

V Krásné Lípě se konala Konference meziregionálního cestování – Euroregion Nisa

Význam a budoucnost meziregionální veřejné dopravy na téma „přeshraniční a mezikrajské dopravní napojení v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa“, byla předmětem setkání euroregionální skupiny na jednání „EUREX – Doprava“ v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.

Hlavní téma se týkalo všesměrového dopravního napojení oblasti Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko. Kromě zástupců organizací cestovního ruchu zde byli zástupci veřejné dopravy z Libereckého kraje, Ústeckého kraje a německé Horní Lužice, dále vybraní zástupci obcí a měst regionu.

„Využívání veřejné dopravy do turistických destinací stoupá v oblibě, a nás to jako objednatele dopravy zavazuje k vylepšování stávajících a hledání nových nabídek spojení,“ vysvětluje Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje, který toto téma považuje za důležitou součást veřejné dopravy. „Turistické destinace již umí nabídnout atraktivní výlety s mnoha cíli bez nutnosti vracet se na výchozí místo. Je vhodné preferovat ekologičtější hromadnou dopravu před individuální.“

Věcná prezentace Libereckého kraje, přednesená jednatelem organizátora dopravy KORID LK Pavlem Blažkem, byla v úvodu zaměřena na již fungující spojení z Libereckého kraje do zájmových cílových oblastí včetně popisu provozních i tarifních úskalí, která je potřeba v koordinaci s kolegy sousedních provozů dořešit. „Velkou výzvou je zejména tarifní spolupráce, aby cestující nemusel řešit vícečetné odbavování, které dokáže znepříjemnit jinak již existující návaznosti mezikrajských spojů,“ upřesňuje Blažek. Již dnes je v nezanedbatelné části Šluknovského výběžku možné používat turistickou jízdenku EURO-NISA-Ticket.

KORID také představil náměty rozvoje meziregionální autobusové i železniční nabídky, která by rozšířila sezónní přímé spojení v meziregionálních relacích, např. Česká Lípa – Česká Kamenice – Jetřichovice, Liberec – Zittau - Krásná Lípa atd. Zdánlivě jednoduché nabídky vyžadují spolupráci více objednatelů, která v dotčeném území dlouhodobě funguje.