Silnice v Rokytnici nad Jizerou se dočká rekonstrukce i nových chodníků. Kraj vybral zhotovitele a žádá o peníze z evropských zdrojů

31.07.2023 9:48

Bezmála dva a půl kilometru dlouhý úsek silnice II/294 v Rokytnici nad Jizerou bude mít zcela nový povrch a doplní ho chodníky, autobusové zastávky či opěrné zdi. Liberecký kraj na nedávném mimořádném jednání rady vybral firmu, která rekonstrukci provede. Je jí společnost BREX, a to za nabídkovou cenu 210.661.000,22 korun včetně DPH. Investorem je společné s Libereckým krajem i město Rokytnice nad Jizerou. Kraj očekává, že by mohl na rekonstrukci získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Stavět by se mělo začít již v srpnu letošního roku. Firma bude mít na dokončení dvě sezony.

„Rekonstrukce silnice v Rokytnici nad Jizerou je další z ukázek dobré spolupráce obcí s krajem při přípravě dopravních staveb, které jsou důležité pro jejich obyvatele. Liberecký kraj je investorem rekonstrukce povrchu, mostů a opěrných zdí. Zaplatíme za tuto část 164.793.947,74 korun včetně DPH. Město se bude finančně podílet na výstavbě chodníků či autobusových zastávek. Tato akce vyjde na 45.867.052,48 korun včetně DPH,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

„Příprava projektu trvala víc než 10 let. Pevně věřím, že obdržíme dotaci z evropských zdrojů, a to konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Žádost budeme podávat znovu, protože u té první jsme nesplnili formální náležitosti projektu. Je to pro nás velké ponaučení pro další stavební akce.“

Během rekonstrukce se vymění povrch vozovky, postaví nové propustky, svodidla a vodorovné dopravní značení. Součástí projektu je i rekonstrukce čtyř mostů, výstavba dešťové kanalizace a několika opěrných zdí. Na tyto práce naváže také projekt tzv. humanizace, tedy vybudování chodníků pro pěší či autobusových zastávek. Přispěje to výrazně ke zvýšení bezpečnosti v celém úseku silnice.

„Peníze z evropských zdrojů by nám také měly pomoci financovat další rekonstrukce krajských silnic, a to například komunikaci z Kořenova do Roprachtic za přibližně 131 milionů korun, druhou etapu rekonstrukce silnice II/292 v Benešově u Semil za 160 milionů korun či komunikaci z Lomnice nad Popelkou do Košťálova za zhruba 44 milionů. Jedná se o stavební akce, které budou trvat 2 sezony,“ uzavřel radní Ulvr.