Rekonstrukce silnic pokračují. Kraj vybírá další firmy

06.03.2024 17:43

Silnice III/26834 z Brniště do Jablonného v Podještědí a silnice III/28737 Chlístov. To jsou další komunikace v regionu, které se dočkají rekonstrukce. U prvně jmenované včera krajští radní odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení, u druhé z nich již vybrali konkrétní firmu – je jí COLAS CZ, a.s., a to za nabídkovou cenu 1.734.182,09 korun včetně DPH.

„Letos máme na rekonstrukce silnic a mostů 1,1 miliardy korun. Z toho dotace z evropských zdrojů bude přibližně 193 milionů korun. Očekáváme také 162 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy. „Moc mě těší, že z nedávného hodnocení stavu povrchů komunikací vyplynulo, že za rok 2023 je průměrná známka u silnic II. třídy na úrovni 2,70, u komunikací III. třídy pak 3,06. Stav krajských silnic se tak postupně zlepšuje, a to meziročně. Za předloňský rok totiž byla průměrná známka u silnic II. třídy na úrovni 2,76, u komunikací III. třídy 3,09.“

Přehled konkrétních projektů, o kterých rozhodla krajská rada na svém včerejším jednání:

1. Výběr firmy:

Silnice III/28737 Chlístov, firma: COLAS CZ, a.s., cena: 1.734.182,09 korun včetně DPH

„U této silnice dojde k souvislé údržbě stávajícího krytu vozovky od křižovatky silnic III/28737 a III/28736 až na konec této komunikace. Jedná se o úsek dlouhý 382 metrů. Bude také nutné upravit stávající nezpevněné sjezdy a vjezdy z okolních pozemků, jelikož silnice vede intravilánem obce. Zhotovitel bude mít na dokončení stavby dle smlouvy 50 dnů,“ přiblížil Jan Sviták.

2. Zahájení výběrového řízení:

Silnice III/26834 z Brniště do Jablonného v Podještědí, 2. etapa prací, nabídková cena nesmí překročit 84.262.490,96 korun včetně DPH (za akci A + B)

„U tohoto projektu jsme investorem rekonstrukce nevyhovujícího povrchu komunikace v úseku od mostu v Brništi do Jablonného v Podještědí ke křižovatce se silnicí II/270. Celková délka rekonstruovaného povrchu činí 4,8 kilometru. Nabídková cena firem nesmí překročit 81.562.433,40 korun včetně DPH. Investorem druhé akce je obec Velký Valtinov. Ta zaplatí vybudování chodníků o celkové délce 528,5 metru. Maximální přípustná cena je 2.700.057.56 korun včetně DPH. Začít stavět by se mělo nejpozději na začátku dubna a firma bude mít rok na dokončení prací,“ doplnil statutární náměstek Sviták.

3. Zrušení zadávacího řízení veřejné zakázky k mostu ev. č. 28618-2 Mříčná

„Rozhodli jsme se tuto zakázku prozatím zrušit, jelikož na Semilsku by bylo v tu dobu až neúnosně velké množství uzavírek, které by přinesly řidičům komplikace,“ vysvětlil Sviták.