Detail aktuality

12.12.2019

Mosty v Krkonoších a na Českolipsku čekají rekonstrukce za desítky milionů

Kraj nyní hledá firmy, které by na krajských silnicích opravily tři mosty v havarijním stavu. Jde o mosty v krkonošské Poniklé a v Dubé a Provodíně na Českolipsku. Předpokládaná hodnota těchto zakázek činí 37 milionů korun.

„Bude-li to možné, pokusíme se získat na rekonstrukce dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury. Stavět by se mělo po celý příští rok,“ sdělil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Nejnáročnější bude rekonstrukce mostu číslo 290-023, který se nachází v údolí řeky Jizery u obce Poniklá nedaleko křižovatky silnic II/290 a I/14. V rámci rekonstrukce zanikne stávající kamenná nosná konstrukce a vznikne nová, železobetonová. Předpokládané náklady dosahují 18 a půl milionu korun.

Přestavby se dočká také most číslo 26832-6 přes Robečský potok mezi obcemi Provodín a Jestřebí, který je v havarijním stavu. Současnou konstrukci tvořenou kamennými klenbami vystřídá ocelobetonová, založená na železobetonových pilotech. V tomto případě by měla rekonstrukce vyjít na 8,6 milionu.

Posledním rekonstruovaným mostem je ten, jenž se nalézá na silnici II/260 za Dubou v rokli. Čeká jej kompletní demolice, na níž naváže výstavba mostu nového včetně jeho napojení na silnici a dalších patřičných úprav. Odhadovaná cena se pohybuje okolo 10 milionů korun.

Kraj vlastní 653 mostů na silnicích II. a III. třídy. Sedmnáct jich je v nejhorším stavu, označeném na sedmistupňové stupnici číslovkou 7. V letošním roce kraj zrekonstruoval celkem šest mostů, z toho tři v rámci rekonstrukce silnice II/610 v úseku od Turnova na hranici kraje.

V příštím roce kraj plánuje zahájit přípravu rekonstrukcí celkem 10 mostů. Jsou jimi most v Srní u České Lípy, ve Stráži pod Ralskem, v Břevništi, přes řeku Olešku v Košťálově, přes Jilemku v Jilemnici, v Novoveské ulici v Jablonci nad Nisou, přes Libchavu ve Volfarticích, přes potok Žlábek ve Stružinci a mezi Václavím a Lestkovem. „Rekonstrukce těchto mostů začnou nejdříve za dva roky,“ uzavřel náměstek Sviták.

zpět na seznam
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace