Kraj zveřejnil aktualizovanou analýzu stavu dopravy, kvalita silnic v regionu se zlepšuje

06.10.2021 0:00

Z již 19. aktualizace Analýzy stavu dopravy na území Libereckého kraje vyplývá, že se postupně zlepšuje stav krajských silnic a rozšiřuje síť cyklostezek. Kraj dokument vydává, aby zhodnotil stav komunikací, dopravní obslužnost a financování.

„Jsem rád, že se postupně zlepšuje stav krajských silnic. Oproti předcházejícímu období, kdy činila průměrná známka komunikací II. a III. třídy 3,11, jsme se posunuli na hodnotu 3,0,“ uvedl Jan Sviták, statuární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Příklady oblastí, které analýza hodnotí:

1. Dopravní obslužnost

Od změny jízdních řádů v prosinci 2019 zajišťuje dopravní obslužnost v oblasti Liberecko vnitřní dopravce Libereckého kraje – společnost ČSAD Liberec, a.s. „Vnitřní dopravce vyjede také na Českolipsku, a to od 12. prosince letošního roku,“ dodal Sviták.

Negativní dopad pandemie koronaviru se promítl i do financování dopravní obslužnosti. „V důsledku covidových opatření a úbytku cestujících ve veřejné dopravě došlo mezi roky 2019 a 2020 k poklesu dosažených výnosů o 56 milion korun,“ vysvětlil Sviták.

Náklady na zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje vzrostly meziročně mezi lety 2019 a 2020 o 170 milionů korun. Do toho se kromě dopadu poklesu výnosů do výše kompenzace promítlo i navýšení ceny dopravního výkonu na základě nově uzavřených smluvních vztahů.

1. Stav krajských silnic a mostů

vozovky na silnicích II. a III. třídy 2019/2020:

Silnice II. třídy (2019/2020):

Výborný                     +22 km

Dobrý                          +6 km

Vyhovující                  +13 km

Nevyhovující              -13 km

Havarijní                    -30 km

Silnice III. třídy (2019/2020):

Výborný                      +6 km

Dobrý                          +9 km

Vyhovující                  +5 km

Nevyhovující              0 km

Havarijní                    -22 km

mosty 2019/2020:

1.                   -3

2.                  +2

3.                  +3

4.                 -16

5.                  -5

6.                 +15

7.                   0

1. Cyklodoprava

Cyklodopravu Liberecký kraj dlouhodobě systematicky podporuje. V roce 2018 činila částka na stavby tohoto typu 5 milionů korun, stejné peníze pak v témže roce připravil kraj na projektovou přípravu. Roku 2019 kraj vynaložil na cyklodopravu 20 milionů a vloni podpořil projekty v této oblasti částkou 25 milionů korun.

Aktuální verze analýzy stavu dopravy je k dispozici zde: https://silnicni-hospodarstvi.kraj-lbc.cz/Dokumenty-odboru-dopravy/analyza-stavu-dopravy-na-uzemi-libereckeho-kraje-aktualizace-2021