I v letošním roce nabídne Léto s IDOLem výlety na známá i neznámá místa Libereckého kraje. Vydat se na ně mohou zájemci turistickými spoji veřejné dopravy

28.06.2023 16:46

Navštívit turistická místa v Libereckém kraji a k tomu využít vlaková či autobusová spojení – to opět po roce nabízí Léto s IDOLem. Krajské resorty cestovního ruchu a dopravy připravily pro obyvatele i návštěvníky regionu nejen tipy na výlet, ale i přehled toho, jak výhodně využít veřejnou dopravu.

„Rád bych chtěl letos kromě tradičních spojení pozvat cestující také na zážitkové nostalgické jízdy. Ty podporujeme zejména formou dotací a nově jsme k tomu letos ještě zasmluvnili spoje na Zubačce, tedy vlaky v Českém ráji a na trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Cestující mohou využít jízdy unikátními vlaky na Zubačce, parními vlaky v Českém Ráji a Podkrkonoší, ale také staršími motorovými vlaky z Turnova do Lomnice nad Popelkou. Na své si přijdou i nadšenci historických tramvají díky činnosti Boveraclubu.

„Hromadná doprava je preferovanou formou dopravy i v rámci cestovního ruchu. I když je křivka nárůstu automobilové dopravy stále stoupající, právě využití hromadné dopravy v rámci volna či dovolené může být pro návštěvníky atraktivní. A Liberecký kraj hledá cesty, jak je do vlaků a autobusů přilákat,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Novinkou letošního roku je právě větší začlenění nostalgických jízd – zejména těch vlakových – do systému dopravní obslužnosti. S jízdenkou EURO-NISA-Ticket+ nebo se 24hodinovou Síťovkou v aplikaci Idolka (pro dospělého za 140 korun nebo pro skupinu 5 osob za 300 korun) se cestující mohou nostalgickými vlaky přepravit bezplatně. „Opatřeními chceme posílit roli jízdenky EURO-NISA-Ticket+ v našem kraji a speciálně letos pak v rámci promo akce chceme zvýhodnit síťovou jízdenku v aplikaci Idolka,“ přiblížil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK. Cestující, kteří se prokáží čipovou kartou Opuscard, mohou jako v minulých letech využít 50% slevu.

Tradičními letními spoji i letos zůstávají například vlaky z Liberce do Doks, na Frýdlantsko, na Malou Skálu a Spálov či do Polska. Fungují také tzv. Jizerské cyklobusy, cyklobusy v Českém ráji nebo autobusy na Zlaté návrší.

Po kraji mohou turisté cestovat v autobusech, které jsou polepené obrazovými upoutávkami na významná a atraktivní místa v Libereckém kraji. „O letošním létě se tyto vozy vyplatí obzvlášť sledovat, protože je připravena soutěž #chytniautobus. Stačí autobus vyfotit, sdílet na svém profilu na Instagramu a fotku označit hashtagem #chytniautobus a #regionliberec! Počítá se umělecká fotka, ale i selfíčko – jen pozor, ať je polep vidět,“ dodal Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.

Liberecký kraj nezapomíná ani na cestující, kteří vyjedou dál za hranice regionu a navštíví německé či polské příhraničí. I tam totiž mohou využít síťovou jízdenku EURO-NISA-Ticket+. Na webu www.iidol.cz k tomu naleznou také seznam partnerů, jenž nabízejí držitelům této jízdenky slevy na vstupném.

Vše potřebné o turistických cílech a dopravním spojení lze najít na webových stránkách: https://www.liberecky-kraj.cz/ nebo https://www.iidol.cz/stranky/56:letni-sezona.html.