Česko-německo-polská spolupráce na železnici úspěšně pokračuje

14.09.2023 10:28

Za posledních zhruba 15 let se výrazně k lepšímu posunula spolupráce mezi Libereckým krajem a jeho německými a polskými protějšky v oblasti železniční dopravy. Po tratích jezdí již zcela standardně nízkopodlažní a klimatizované vlaky. Na jaře příštího roku by měly vlakové soupravy cestovat napřímo mezi Libercem a polským Zawidówem. V budoucnu by také mělo dojít ke spuštění pravidelného spojení na trase Liberec–Zgorcelec–Görlitz.

„Mrzí mě, že ve vnímání centrálních orgánů České republiky bývá spojení liberecké aglomerace se zahraničním oproti jiným regionům zcela neprávem bagatelizováno. Rádi bychom proto ještě zapracovali na zlepšení komunikace se správci dopravní infrastruktury, a to zejména v úsecích mezi Hrádkem nad Nisou směrem na Žitavu a mezi Černousy a Zhořelcem, kde se prozatím nedaří vyjednat potřebné zlepšení tamních železničních tratí,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy. „Zároveň jsem ale moc rád, že velice dobře funguje například propojení mezi Libercem, Harrachovem a Sklářskou Porubou a výborně také spolupráce mezi partnerskými objednateli vlaků v Německu a Polsku.“

Prozatímní vývoj železničního spojení v jednotlivých oblastech:

1. Liberec–Zittau
  • v současné době platí smlouva do roku 2031 na základě společné otevřené soutěže čtyř objednatelů (Liberecký kraj, Ústecký kraj, ZVON Bautzen a VVO Dresden)
  • jedno z nejúspěšnějších přeshraničních spojení v České republice (téměř 1.000 cestujících za den přes hranici)
  • celotýdenně hodinový interval
  • dálkové spojení Liberec–Dresden hradí Liberecký kraj – chybí však objednávka Ministerstva dopravy
  • kvůli stavu infrastruktury se zatím nestíhají přípoje současně v Liberci a v Žitavě, na trati zatím není možný přesný interval
  1. Liberec – Szklarska Poręba
  • smluvně zajištěn provoz až do roku 2033
  • obnovení dříve neprovozované trati
  • postupné navyšování počtu spojů, dnes v sezóně každou hodinu
  • turistické využití – až 1.000 cestujících za dopoledne a až 100 jízdních kol na vlak